Politics

Son dakika: Başkan Erdoğan ve Almanya Başbakanı Olaf Scholz, ortak basın toplantısında konuşuyor


Gelen son dakika haberine göre; Erdoğan ve Scholz arasındaki görüşme sona erdi. İki lider, ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulunuyor.

Başkan Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Sayın Şansölye ile yakın iş birliğimizi sürdürmekte kararlaıyız. İkili lişkilerimiz, asker, ticari her yönde ele alma fırsatı bulduk. Rusya-Ukrayna konusunu da ağırlıklı olarak değerlendirme fırsatı bulduk.

Ukrayna ve Rusya bağlamındaki gelişmeler dikkat çekici. NATO müttefiki olarak aynı endişelere sahip olduğumuzu teyit ettik. Çözüme yönelik diplomatik çabaların hızlandırılması konusunda mutabık kaldık. Diyaloğun tesisi noktasında önemli ilerlemeler kaydedilmesine yardımcı olduk. Gayretlerimiz sonucunda, Ukrayna ve Rusya Dışişleri Bakanları Antalya’da bir araya geldi .Savaşın ortasında bu toplantı, diplomasi zaferi olarak görülebilir.

Dışişleri Bakanlarımız görüşmek suretiyle Yüksek Düzeyli Strateji Toplantımızı Türkiye’de gerçekleştireceğiz. Almanya Türkiye’nin ihcaratta ilk, ithalatta ikinci sıradaki ortağıdır. 2021’de 41 milyar doları aşan ikili ticaret hacmimiz var. Ticaret hacmimizi 50 milyar dolara taşımakta kararlıyız. İş birliğimizin, yenilenebilir enerji, yapay zeka ve dijitalleşme gibi yeni alanlarda yoğunlaşması bu hedefe ulaşmamızda yardımcı olacağına inanıyorum.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close