Politics

Rusya’ya Yaptırım Uygulayan ABD, Venezuela’nın Kapısını Çaldı


NYT: Rus petrolü yerine düşünülüyor

ABD yönetimi, Rusya ile yaşanan kriz ışığında Rus petrolüne bağımlılığı azaltma politikasına hız vermiş durumda. ABD’nin önde gelen gazetelerinden New York Times, görüşmeye Dışişleri Bakanlığı ve Beyaz Saray’dan üst düzey yetkililerin katıldığını belirterek, ABD’nin şu an Rusya’dan aldığı petrolün bir kısmını, Venezuela petrolüyle telafi etmeyi düşündüğünü ileri sürdü.

Washington geçen ay, Maduro hükümeti ve muhalefet arasında görüşmelerin yeniden rayına oturtulabilmesi durumunda Venezuela’ya yönelik yaptırım politikasının gözden geçirileceği mesajı vermişti.

Venezuela muhalefet lideri Guaido, ziyaret sırasında ABD’li heyetle kapsamlı bir görüşme gerçekleştirdiklerini bildirmişti. Devlet Başkanı Maduro da muhalefetle görüşmelerin beş aylık aranın ardından yeniden başlatılacağını duyurdu.

ABD’nin 2019 yılında diplomatik ilişkileri kestiği Maduro yönetimi, Ukrayna savaşında Rusya’ya destek veren az sayıdaki ülkeler arasında yer alıyor. Washington yönetimi Maduro’yu devirebilmek için bir dizi yaptırım uygulamaya sokmuş, 2019’da da ülke gelirlerinin yüzde 96’sını oluşturan ham petrol ticaretine ambargo koymuştu.

Diplomatik ilişkilerin kesilmesinin ardından Maduro’yu muhatap almayan ABD, muhalefet lideri Juan Guaido’yu ülkenin meşru devlet başkanı olarak gördüğünü açıklamıştı. ABD ile birlikte yaklaşık 60 ülke, 2018’deki devlet başkanlığı seçimlerine hile karıştığı gerekçesiyle Maduro’nun seçim galibiyetini tanımamış ve Guaido’yu muhatap olarak gördüğünü bildirmişti.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close