Politics

Rusya’nın Ukrayna işgali 17. gününde: Moskova yönetimi işgal haritasını yayınladı


Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 17’inci gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşandı. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

13.02 Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov: ABD‘yi Ukrayna’ya silah transferinin sonuçları konusunda uyardık. Ukrayna’ya gönderilen silahlı konvoylar, Rusya Silahlı Kuvvetlerinin hedefi olabilir.”

RUSYA’DAN “BURALARI İŞGAL ETTİK” HARİTASI

10.43 Rusya Savunma Bakanlığı, kendilerinin bizzat desteklediği Ukrayna’daki sözde Donetsk ve Luhansk cumhuriyetlerinin kontrolüne giren bölgelerinin güncellenmiş bir haritasını yayınladı.

09.32 Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, bugün Ukrayna’nın Rus askeri işgaline karşı kahramanca mücadelesinin 17. günü olduğu hatırlatıldı. Açıklamada, özellikle savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna topraklarında faaliyet gösteren Rus ordusuna ait 31 taktik grubun etkisiz hale getirildiği belirtilerek “Düşman yedek asker bulmakta büyük sorun yaşıyor” ifadesi kullanıldı.

POLONYA’DAN UKRAYNA HAVA SAHASININ KAPATILMASINA DESTEK

08.25 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Ukrayna’nın hava sahasının kapatılması talebine destek veren Polonya’ya teşekkür etti. Rusya, Ukrayna hava sahasını kapatılmasını “savaş sebebi” saymıştı. ABD ve NATO ise, Zelenskiy’in bu talebine karşı çıkmıştı.

07.30 YouTube, Rus devleti tarafından finanse edilen medyayla ilişkili kanallara erişimi küresel olarak engellemeye başladığını duyurdu.

06.30 Başkent Kiev, Çerkassi, Harkov, batı Ukrayna’daki Lviv ve kuzeydoğu Sumi bölgesi de dahil olmak üzere Ukrayna genelinde hava saldırılarının olduğu ve sirenlerinin çaldığına dair haberler geliyor

05.00 Ukrayna’dan başlayan büyük göçü 1945’ten bu yana Avrupa’nın en hızlı büyüyen mülteci krizi olarak nitelendiren BM, yaklaşık 2,5 milyon insanın Ukrayna’dan kaçtığını duyurdu.

04.14 ABD Hazine Bakanlığı, Kuzey Kore’nin füze geliştirme faaliyetlerinde katkısı bulunduğu gerekçesiyle 3 Rus şirketine ve ilgili 2 kişiye yönelik yaptırım uygulanacağını duyurdu.

02.37 ABD Başkanı Joe Biden, birtakım yeni yaptırım kararı açıklayarak, Rus ekonomisini çökerttiklerini duyurdu. Putin’in köşeye sıkıştığını söyleyen Biden, Rusya ile tüm ticari ilişkilerin askıya alındığını açıkladı.

00.04 Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Geraşenko, Melitopol Belediye Başkanı İvan Fedorov’un Rus güçlerce başına poşet geçirilerek kaçırıldığını duyurdu.


KAYNAK: HABER7Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close