Politics

Rusya’nın Ukrayna işgali 13. gününde: ABD kaç Rus askerinin öldürüldüğünü açıkladı


Ukrayna ile Rusya arasında 2014 yılında başlayan gerginlik, bugün itibariyle işgale dönüşmüş durumda. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 20 Şubat’ta yaptığı açıklamada, ayrılıkçı Donetsk ve Luhansk bölgelerini tanıma kararı almıştı. Modern Ukrayna’nın Rusya’nın desteğiyle kurulduğunu iddia eden Putin, Ukrayna’nın doğusundaki Donbass bölgesinin Rus toprakları olduğunu öne sürmüştü.

Putin’in talimatıyla başlatılan işgal, 13’üncü gününe girdi. Kiev başta olmak üzere, ülkenin pek çok noktasındaki çatışma ve bombardımanlar yaşandı. Rus kuvvetleri sahada istediği hızda ilerleyemezken, Batı dünyasından Moskova’yı hedef alan yaptırımlar her geçen gün daha da ağırlaşıyor.

İŞTE RUS İŞGALİNDE DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

ZELENSKİY’DEN KIRIM VE DONBAS İÇİN YEŞİL IŞIK

13:30 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya’nın operasyonu durdurmak için sıraladığı koşullar hakkında konuştu. Amerikan ABC News’e röportaj veren Zelenski, Kırım ve Donbas’ın tanınmasına ilişkin soruyu, “Bunu tartışabiliriz” diye yanıtladı.

12.49 BM, Ukrayna’dan komşu ülkelere geçenlerin sayısının 2 milyona ulaştığını duyurdu.

11.13 İngiltere Savunma bakanı Ben Wallace, Ukrayna’ya savaş uçağı sağlamaya karar vermesi halinde Polonya’yı destekleyeklerini söyledi. Polonya Ukrayna2ya savaş uçağı vermeyi reddediyor.

10.03 Ukrayna’da başkent Kiev dahil 5 şehirden sivillerin tahliyesi için ilan edilen geçici ateşkes TSİ 10.00’da başladı.

09.36 Ukrayna Altyapı Bakanlığı, Rusya’nın saldırı sonucu ülke çapındaki alt ve üst yapı hasarının 10 milyar doları aştığını belirterek, bunların tamirinin ve yeniden inşasının iki yılı alacağını kaydetti.

08.26 Dünya Bankası, Rusya işgali altındaki Ukrayna’ya yardım için hibeler ve kredilerden oluşan toplam 723 milyon dolarlık bir paketi onayladı. Banka, 3 milyar dolarlık bir destek paketi üzerinde de çalışıldığını duyurdu.

ABD İSTİHBARATI: 3 BİNDEN FAZLA RUS ASKERİ ÖLDÜ

08.02 Rusya’nın Ukrayna işgalinde dezenformasyon da had safhada. Ukrayna şu ana kadar 11 binden fazla Rus askerinin öldürüldüğünü açıklarken, Moskova ise sadece 496 askerinin hayatını kaybettiğini belirtti.Konu ile alakalı bir haber de Amerikan medyasında yayımlandı. The New York Times gazetesi, Amerikalı yetkililere dayandırdığı haberinde, “ABD, Ukrayna’nın 3 binden fazla Rus askerini öldürdüğüne inanıyor” ifadelerini kullandı.

Ukrayna ordusunun vurduğu Rus tankı

06.23 Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Ukrayna savaşı nedeniyle Rus petrolüne ithalat yasağı getireceğine ilişkin, bu konuda henüz karar vermediklerini ve konuyu Avrupalı ortakları ile konuştuklarını açıkladı.

05.51 BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (UNHCR), 24 Şubat’ta Rusya işgali sonrası ölen ve yaralanan sivillerin sayısının 1200’e ulaştığını kaydetti. Açıklamada, 27’si çocuk olmak üzere en az 406 kişinin hayatını kaybettiği, 801 kişinin de yaralandığı belirtildi.

03.10 Japonya hükümeti, Rusya işgali altındaki Ukrayna’da bulunan tüm Japonya Büyükelçiliği personelinin geçici olarak ülkeyi terk edeceğini açıkladı.

Başkent Kiev, sokak savaşına hazırlanıyor

PUTIN’DEN ZORUNLU ASKERLİK AÇIKLAMASI

02.10: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna’daki askeri eylemlerde zorunlu askerlik yapanların yer almadığını belirterek, “Yedekte olan askerler de ek olarak çağrılmayacak” dedi. Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri eylemlerine değinen Putin, şunları kaydetti: “Zorunlu askerlik yapanların askeri eylemlerde yer almadığını ve yer almayacağını belirtmek istiyorum. Yedekte olan askerler de ek olarak çağrılmayacak. Belirlenen hedefler ancak profesyonel askerler tarafından hallediliyor. Onların Rus halkı için güvenlik ve barışı güvenilir şekilde sağlayacağından eminim.”

Zelenskiy'nin yayınladığı videodan bir kare

“KİEV’DEYİM VE KORKMUYORUM”

02.05 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, başkanlık ofisinden yaptığı konuşmada, “Kiev’de kalıyorum. Saklanmıyorum, kimseden korkmuyorum.” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, Rusya-Ukrayna savaşının başından bu yana ilk kez başkanlık ofisindeki masasının başından halka seslendi. Zelenskiy, herkesin sahada savunmada olduğunu belirterek, “Herkes olması gereken yerde. Ben Kiev’deyim, ekibim de benimle” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba

PUTİN VE ZELENSKİY’NİN BİRBİRİYLE DOĞRUDAN KONUŞMASINI İSTİYORUZ

01.40 Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in doğrudan konuşmalarını istediklerini kaydetti. Kuleba, katıldığı bir televizyon programında, “Biz uzun süredir Ukrayna ile Vladimir Putin arasında doğrudan konuşma istiyoruz. Çünkü hepimiz biliyoruz ki özellikle şimdi nihai kararları veren kişi Putin” ifadesini kullandı.

ATEŞKES İLAN EDİLDİ

00.43 Rusya, Ukrayna’nın Kiev, Harkiv, Çernigiv, Sumi ve Mariupol kentlerinden sivillerin tahliyesi için Moskova saati ile 10.00’dan itibaren geçici ateşkes ilan ettiğini bildirdi.

00.05: Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, ABD’nin Ukrayna savaşı nedeniyle Rus petrolüne ithalat yasağı getireceği iddialarına ilişkin, bu konuda henüz karar vermediklerini ve konuyu Avrupalı ortakları ile konuştuklarını açıkladı.


KAYNAK: AA, İHASource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close