Politics

Piyasalarda ”kıpır, kıpır” hareketlilik sürüyor! İşte Dolar, Euro ve altında son durumHaftanın son işlem gününde piyasalar yeni güne yine kritik seviyede olsa da yatay seyirde başladı. İşte Dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum.

Hafta başından bu yana negatif getiri etkisi ve enflasyonda daha da yükseliş beklentisiyle değer kaybını sürdüren Türk Lirası, yeni yılın ikinci haftasında yüzde 17 değer kaybederken, piyasalarda döviz ve emtiaların kritik seviyedeki seyri devam ediyor.

BAKAN NEBATİ’DEN ENFLASYON AÇIKLAMASI

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enflasyon ocakta pik yapar ama Haziran 2023’te tek hane olur. Kur korumalı mevduat tutarı 126 milyar TL’ye ulaştı” dedi.

 Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 13,55 TL’den, Euro 15,56 TL’den, Sterlin ise 18,62 TL’den işlem görüyor. 

Altın ve Gümüş

Onsu 1.826 dolardan fiyatlanan altında, gram altın 787/796, çeyrek altın 1.276/1.305, Cumhuriyet altını ise 5.246/5.319 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

Gümüş ise 10,11 TL’den fiyatlanıyor.

Bitcoin ve Ethereum

Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 42 bin 759 dolardan, Ethereum ise 3 bin 283 dolardan fiyatlanıyor.

FED Başkanı Powell’dan beklenen faiz açıklaması geldi

Fed Başkanı Powell, Senato Bankacılık Komitesi’nde ülkedeki enflasyon oranı ve faiz artışı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Reuters’ta yer alan habere göre Powell konuşmasında, ABD ekonomisinin en hızlı şekilde genişlediğini ve işgücü piyasasının “inanılmaz bir şekilde” iyileştiğini söyledi. Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı hedefini gerçekleşmede son derece kararlı olduklarını söylen Powell, “Para politikası, geniş ve ileri görüşlü bir bakış açısına sahip olmalı ve değişen ekonomik koşullara ayak uydurmalı” dedi.

Powell, düşük enflasyon çağında para politikası çerçevesini güncellediklerini ve enflasyon artışının pandemi ile ilişkili bozukluklara bağlı olarak geliştiğini açıkladı. Powell, faiz artırımı hakkında yaptığı değerlendirmede, “Fed, enflasyonu soğutmak için daha fazla agresif faiz artışı gerekiyorsa bunu yapacaktır” dedi.

Yoksulluk sınırı asgari ücreti geçti

Türkiye Kamu-Sen’in Aralık 2021 fiyatlarına göre yaptığı araştırmada, çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 4 bin 891 lira, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 10 bin 372 lira olarak hesaplandı.

Türkiye Kamu-Sen’den yapılan açıklamaya göre, konfederasyonun AR-GE Merkezince TÜİK’in Aralık 2021 fiyatlarıyla hazırlanan Asgari Geçim Endeksi’nde, çalışan bir kişinin açlık sınırı 3 bin 835 lira, yoksulluk sınırı ise 4 bin 891 lira olarak belirlendi.

Dört kişilik ailenin asgari geçim haddi, bir önceki aya göre 729,54 lira artışla 10 bin 372 lira, ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 3 bin 837 lira oldu.

Merkez Bankası’ndan döviz ve altın hesapları için yeni karar

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yurt içi yerleşik tüzel kişilerin döviz ve altın cinsinden mevduat ve katılım fonlarının hesap sahibinin talebi üzerine Türk lirası vadeli hesaplara dönüşmesi halinde mevduat ve katılma hesabı sahiplerine destek sağlanmasına karar verildiğini duyurdu.

Cari işlemler kasım ayında 2 milyar 681 milyon dolar açık verdi

 Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi verilerine göre, 2020 yılının kasım ayında 3 milyar 547 milyon dolar açık veren cari işlemler hesabı, Kasım 2021’de 866 milyon dolar azalarak 2 milyar 681 milyon dolar açık verdi. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 256 milyon dolara geriledi. Bu gelişmede, hizmetler dengesi kaynaklı net girişlerin bir önceki yılın kasım ayına göre 794 milyon dolar artarak 1 milyar 916 milyon dolara yükselmesi ve ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret açığının 385 milyon dolar azalarak 3 milyar 475 milyon dolar olarak gerçekleşmesi etkili oldu. 

İşsizlik rakamları açıklandı

TÜİK verilerine göre, işsizlik oranı Kasım 2021 döneminde bir önceki aya göre değişim göstermeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek %11,2 seviyesinde gerçekleşti.

ABD tahvil getirisi 2 yılın zirvesinde

Fed’den gelen sıkı para politikasına yönelik mesajların etkisiyle ABD 10 yıllık tahvil faizi bugün 1.80’e ulaşarak iki yılın zirvesine çıktı. Tahvil faizleri şu dakikalarda 1.76 seviyesinde bulunuyor.

 Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close