Politics

MEB ders süreleriyle ilgili 81 ile yazı gönderdi! Okullarda ders saatleri azaltılacak mı?


Milli Eğitim Bakanlığı, 6 Eylül’de tekrar tam zamanlı başlayan yüz yüze eğitim sürecinde sınıflarda temas veya vaka durumlarında sınıf kapatma yöntemini uyguluyordu. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun ortaklaşa kararına göre iki pozitif vaka çıkması durumunda sınıfın kapatılmasına yönelik alınan karar kaldırıldı. MEB, okullarda pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gerekenleri içeren yazıyı 81 ile gönderdi. Gönderilen yazıda güncel dönemde okullarda alınması gereken önlemler ve tedbirlerde yer aldı. Yayınlanan rehbere göre İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri, açık alanlardan olan okul bahçesinde artık maske takmak zorunda olmayacak. Sınıfta pozitif çıkan öğretmen ve öğrenci olması durumunda bu kişiler okula gelmezken, sınıfta bulunan diğer öğrenciler takip edilecek. MEB’in gönderdiği yazıya göre ise ders sürelerine sınırlama getirildi…

“Dersler 40 Dakikayı Aşmayacak”

Milli Eğitim Bakanlığı, koronavirüs önlemleriyle ilgili 81 ile yeni yazı gönderdi. Güncel dönemde Kovid-19 pandemisinde okullarda alınması gereken önlemler rehberi” ve “okullarda Kovid-19 pozitif vaka çıkması durumunda yapılması gereken uygulamalar” adı altında iki ayrı rehber yayımlayan Bakanlık, öğretmen, öğrenci ve okullarda görev alan personellerin maske takmak zorunda olmadığı hatırlatıldı.

MEB ders süresi açıklaması

Yazının devamında öğrenci sayısı gön önünde bulundurularak derslerin 40 dakikayı aşmayacağı bilgisi paylaşıldı. Sınıflar öğrencilere risk oluşturmayacak şekilde sürekli olarak havalandırılacak. 10 gün içinde aynı sınıfta 2. kez vaka çıkması durumunda sınıfın tamamı temaslı kabul edilmeyecek ve yüz yüze eğitime ara verilmeyecek.

Öğrenci ve Öğretmenler Semptom Sorgulamasıyla Takip Edilecek!

Bakanlık tarafından illere gönderilen yazı ile birlikte pozitif vaka tespit edilmesi durumunda nasıl bir yol izleneceği netleşti. PCR testi pozitif çıkan öğrenci veya öğretmen sağlık kuruluşu tarafından takip edilerek tedavisi yapılacak.  Bu kişiler okula gelmezken, bu sınıfta görev alan diğer öğretmenler ve öğrenciler okullarda eğitim öğretim faaliyetlerine devam edebilecek. Sınıftaki diğer kişiler ise 7 gün boyunca günde iki kez semptom sorgulamasıyla takip edilecek.

Sınıfta pozitif vaka çıkması durumunda ne yapılacak?

“Artık Kapanan Sınıf Diye Bir Şey Olmayacak”

Milli Eğitim Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde Bilim Kurulu kararlarıyla ilgili önemli değerlendirmede bulundu. İki vaka görülmesi durumunda sınıfların 10 gün kapalı kalmasıyla ilgili uygulamanın yürürlükten kaldırılacağını hatırlatan Bakan ”  Bundan sonra kapanan sınıf diye bir şey olmayacak. Dolayısıyla bundan sonra okullarımızda pozitif olan öğrenci ya da öğretmenimiz kendisini izole edecek. Okula gelmeyecek, tedavisini devam ettirecek.” ifadelerini kullanmıştı. Öğrenci ve öğretmen pozitif olması durumunda PCR testi negatif çıkması durumunda okula erken dönebilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer

 
Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close