Politics

Kuzey İrlanda’daki Seçimi, İngiltere’den Ayrılığı Savunan Sinn Fein Kazandı


Fotoğraf: Reuters

O’Neill’in, yaptığı konuşmada, zaferin ‘çok önemli bir değişim anını temsil ettiğini’ söyledi.

O’Neill, sonucun, ‘toplumdaki ilişkileri adalet, eşitlik ve sosyal adalet temelinde yeniden tasavvur etme fırsatı sunan yeni bir çağı başlattığını’ kaydetti.

DUP lideri Jeffrey Donaldson ise parlamentoda ikinci sıraya düşseler de aynı görüşteki UUP ile beraber birlik yanlıların hala konumlarını koruduğunu söyledi.

Donaldson, ‘Birlik yanlıları güçlü olmayı sürdürüyor. Meclis’teki en büyük tahsis bizde’ dedi.

DUP lideri, yönetimi Sinn Fein’e devredip devretmeyeceklerine ilişkin bir soru üzerine ‘Parti yetkilileri bir araya gelecek, Hükümetin yapması gerekenleri elde etmek için ne yapmamız gerektiğini düşüneceğiz, kararımı önümüzdeki hafta başlarında netleştireceğim.’ diye konuştu.

İki tarafın, Brexit’in parçası olan ve bölgeyi Birleşik Krallık’ın geri kalanından farklı olarak AB ile Gümrük Birliği içinde tutan Kuzey İrlanda Protokolü konusundaki görüş ayrılıkları da dikkate alındığında olası bir yönetim krizinin, daha derin anlaşmazlıklara yol açmasından endişe ediliyor.

Sinn Fein, İngiltere‘den ayrılarak AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile birleşilmesini savunuyor. Partinin Başbakanlığı ele geçirmesinin, İrlanda birliği konusunda bir referandum olasılığını artıracağı değerlendiriliyor.Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close