Politics

Erdoğan’dan önemli açıklama: Putin ve Zelenskiy teklifimizi kabul etti


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının en önemli gündem maddesi UkraynaRusya savaşı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin‘le telefon görüşmesi oldu.

Yapılmasını arzu ettiği 3’lü liderler zirvesi için Putin’i tekrar Türkiye‘ye davet ettiğini söyleyen Erdoğan, “Biz Sayın Putin ve Sayın Zelenskiy ile de Ankara ya da İstanbul’da bir araya gelmek istiyoruz. Biz taraf değiliz, barıştan yanayız” dediği öğrenildi.

MASAYI TÜRKİYE KURDU

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarınki 3’lü zirvenin perde arkasını kurmaylarına anlattı. Ukrayna’nın önce zirveye katılmayı kabul ettiğini ancak sonra vazgeçtiğini aktaran Erdoğan, “Daha sonra araya biz girdik ve her iki taraf da Antalya’da masaya oturmayı kabul etti. Masadan ne karar çıkar bilmiyoruz ama gelinen nokta oldukça önemli” dediği belirtildi.

ERDOĞAN DEVREYE GİRMİŞ

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel de dün diplomatik kaynaklardan edindiği önemli bir bilgiyi paylaşmış ve Antalya’daki zirve kararının, Putin-Erdoğan telefon görüşmesinde Cumhurbaşkanının teklifi ve ısrarı sonucunda alındığını belirtmişti.

ATEŞKES SAĞLANMALI

Putin’le yaklaşık 1 saat süren telefon görüşmesini kurmaylarına anlatan Erdoğan’ın, “Sayın Putin ile uzun, güzel bir konuşma yaptık. Tezlerimizi ve düşüncelerimizi anlattım. Haklı ve haksız olduğu noktaları söyledim. İşgali doğru bulmadığımızı ama yaptırımlara da karşı olduğumuzu ifade ettim. Barıştan yana olduğumuzu ve ateşkesin sağlanması gerektiğini söyledim” ifadelerini kullandığı belirtildi.


KAYNAK: HABER7Source link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close