Politics

Başhekimden doktora olay sözler: ”Şunu da hemen paketleyin!”Balıkesir Bandırma Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi ile acil sağlık hizmeti dışında çalışmayan doktorlar arasında tartışma çıktı. Tartışma anı kameralara yansırken, Başhekimin doktora yönelik “şunu da hemen paketleyin hemen alın hemen” sözleri olay oldu.

Sağlıkta şiddet yasasının getirilmesi ve ücretlerin düzenlenmesini talep eden doktorlar, hemşireler ve aile hekimleri, 14 Mart Tıp Bayramı’nda başlayarak 3 gün boyunca acil sağlık hizmeti dışında grev kararı aldı.

İddiaya göre Bandırma Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimi, grev yapan doktorların dinlenme odasına gelerek, görevlerinin başına dönmesini istedi. Doktorlar ise başhekime, “Burası bizim dinlenme yerimiz. Buraya girerek bize bu şekilde hitap etmeye hakkınız yok. Burası sizin tapulu malınız değil. Bizim dinlenme odamıza girdiyseniz kapıyı kapatamazsınız, açık tutacaksınız” dedi.

 BAŞHEKİM İLE DOKTORLAR ARASINDA ‘ACİL HASTA’ TARTIŞMASI

Bunun üzerine Başhekim acil vakaların alınmayarak evlerine gönderildiğini söyledi. Görüntüleri kaydeden anestezi doktoru ise “Acil vakalar alınıyor elektif (acil olmayan) vakalar alınmıyor” dedi. Başhekim de “Bir vakanın acil olup olmadığına sen karar veremezsin” yanıtını verdi. Odada bulunan bir başka anestezi doktoru ise “Ben acil olup olmadığına karar verebilirim” dedi.

Başhekimle beraber odaya gelen hemşire de “Serviste bugün ameliyatı olan hastalar geri gönderilmiş. Hasta mağduriyeti yaşandığıyla ilgili bize şikayet geldi” deyince, grevdeki doktor, “Hasta mağduriyetiyle ilgili hasta şikayette bulunabilir. Biz de gerekli cevabı yazarız. Ben mevcut odamdan çıkmıyorum” ifadelerini kullandı.

 Bu açıklamanın ardından Başhekim, “Acil hekimin grevi olmaz. Acilin olmaz, yoğun bakımların olmaz” diye konuştu. Başhekim, görevlerinin başına dönmedikleri takdirde doktorlar hakkında yasal işlem başlatacağını söyledi.

Anestezi ve yoğun bakım uzmanı doktorlarla, başhekim arasında yaşanan tartışma ameliyathane girişinde de devam etti. Twitter’a da yansıyan görüntülerde Başhekimin hastanedeki güvenlik görevlilerine hitaben görüntüleri çeken doktoru kastederek, “Şunu da hemen paketleyin, hemen alın hemen” sözleri tepki topladı.

DHASource link

Leave a Reply

Your email address will not be published.

close